NEDEN “BİZ BURADAYIZ” DEDİK

  NEDEN “BİZ BURADAYIZ” DEDİK

  10.06.2024

  Yunanistan’da 9 Haziran 2024 Pazar günü AP seçimleri gerçekleştirildi. Son iki seçimde olduğu gibi Batı Trakya Türklerinin yegane partisi DEB Partisi Rodop ve İskeçe illerinde yine ilk sırayı aldı. Seçim sonucu bizler için sürpriz olmadı, kısacası beklenen sonuçtu. Yunanistan genelindeki seçime katılım oranı Batı Trakya Türkleri arasında da epey düştü ve %40 civarında seyretti.

  Seçimden sonra yapılan değerlendirmeler de sürpriz olmadı. Aşırı milliyetçi bazı faşistler, demokrasinin Yunanistan’ın Türk Azınlığa uyguladığı garip versiyonunu seçtiler. Yine demokrasinin sadece kendi sultaları altında olduğunu; başka din, dil ve kültürden insanlara hayat hakkı olmadığını haykırdılar. Türklerin sorunlarını yok saydılar ve söz birliği etmişçesine sorun olduğunu kabul ettiler, ancak bunun adını koymadılar, koyamadılar ve dokunamadılar bile.

  Halbuki her şey çok basit ve net. DEB Partisinin neden iki ilde de ilk sırada yer aldığını ve “BİZ BURADAYIZ” dediğini açılayalım:

  • Dünyada milyonlarca ve Batı Trakya’da binlerce taraftarı olan Fenerbahçe Derneğinin kapatılmasına karşı insanlarımız “BİZ BURADAYIZ” dedi!
  • AİHM kararlarına bir türlü uymayan ve İskeçe Türk Birliğini çeyrek yüzyıldan bu yana yasal hale getirmeyenlere insanlarımız “BİZ BURADAYIZ” dedi!
  • İskeçe Azınlık Lisesindeki bina sorununu çözemeyen ve Türk Azınlığı çocuklarını sefil bir şekilde balık iftifi gibi sınıflarda okumaya mahkum eden zihniyete insanlarımız “BİZ BURADAYIZ” dedi!
  • Azınlık insanının yıllar önce seçtiği müftülerimizi göreve getirmeyen ve bu kurumların içini boşaltıp basit bir devlet dairesine dönüştüren yıkıcı düşünceye insanlarımız “BİZ BURADAYIZ” dedi!
  • Öğrenci yetersizliği bahanesiyle ilkokullarımızı kapatan kötü niyetlilere karşı Türkler “BİZ BURADAYIZ” dedi!
  • Yıllardan bu yana çift dilli anaokulu taleplerine kulaklarını tıkayan idarecilerimize karşı insanlarımız “BİZ BURADAYIZ” dedi!
  • Bölgemizi AB’nin en geri kalmış bölgesi kalmasını adeta teşvik eden ve insanlarımızı göçe zorlayan çürük zihniyete karşı insanlarımız “BİZ BURADAYIZ” dedi!
  • Tarımda sulama v.b. gibi yatırımları bir türlü bitiremeyen ve insanlarımızın fakirleşmesine adeta destek olanlara karşı insanlarımız “BİZ BURADAYIZ” dedi!
  • Çiftçilerin feryadını duymayanlara karşı insanlarımız “BİZ BURADAYIZ” dedi!
  • Listelerinde Türk adaylara yer vermeyenlere karşı “BİZ BURADAYIZ” dedi!

  Evet, bu maddelerden dolayı insanlarımız DEB Partisini yine zirveye çıkarmıştır. Sorunlarımız çözülür mü ki ufukta böyle bir şey görünmüyor. O zaman DEB Partisi var olmaya ve sesimizi Avrupa’daki demokratik çevrelerde duyurmaya devam edecek demektir. 2004’te, 2009’da ve 2024’te AP seçimleri oldu. Hiç bir sorunumuz çözülmedi. O zaman yapılacak olan bellidir; önümüzdeki yıllardaki AP seçimlerinde Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı yine “BİZ BURADAYIZ,” ve DEB Partisi diyecektir. Bundan hiç ama hiç şüphemiz yoktur.

  Seçimlerde tüm gücüyle çalışan DEB Partisi Başkanı Çiğdem Asafoğlu ve arkadaşlarını yürekten kutlarken, zor şartlarda sandığa giden fedakar insanlarımıza da teşekkür ediyoruz.

  ©2017 Burasi Batı Trakya. Tüm Hakları Saklıdır.

  Please publish modules in offcanvas position.