29 Ocaklar Gümülcine’de anıldı

  Previous Next

  29 Ocaklar Gümülcine’de anıldı

  Gümülcine, 29.01.2023

  Batı Trakya Türklerinin hak arama konusunda büyük anlamı olan 29 Ocaklar Gümülcine’de anıldı.

  Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulunun 29 Ocak 2023 akşamı Gümülcine Türk Gençler Birliğinde düzenlediği toplantıya Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine S. Müftüsü İbrahim Şerif, eski vali yardımcısı Musa Vidinli, DEB Partisi Gençlik Kolları Başkanı Burak Adil, sabık milletvekili Galip Galip ve gazeteci Hülya Emin katıldı.

  Etkinlik aramızdan ayrılanlar için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Devamında da sinevizyon gösterisi sunuldu.

  Müftü İbrahim Şerif, açılış konuşmasında, 29 Ocak olaylarının Batı Trakya Türkleri için bir dönüm noktası olduğu belirterek, dönemin Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanı İsmail Rodoplu'nun, 29 Ocak 1988'deki hak arama yürüyüşünün gerçekleşmesindeki rolünü vurguladı.

  Azınlık insanına birçok alanda haksızlık yapıldığını kaydeden Şerif, "Gümülcine Türk Gençler Birliği, İskeçe Türk Birliği ve Gümülcine Türk Öğretmenler Birliği'nin isimlerinde Türk kelimesi bulunduğu için tabelalarının indirilmesi bardağı taşıran son damla oldu." dedi.

  Musa Vidinli ise Batı Trakya Türklerine karşı sürekli bir baskı uygulandığını ifade ederek, azınlık insanının Yunanistan'da misafir olmadığına dikkati çekti.

  Vidinli, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in Aralık 2022'deki Arnavutluk ziyaretini hatırlatarak, "Miçotakis'i Arnavutluk'ta Yunan bayraklarıyla karşılıyorlar. Bütün ulusal kanallar buna yer veriyor. Miçotakis, kendi vatandaşlarımızla dertleştik diyebiliyor. Peki biz burada Türk bayrağı açabilir miyiz? Türkiye Dışişleri Bakanı bizim hakkımızda bir şey söylediğinde Yunan devleti hemen buna karşı bir açıklama yapıyor." ifadelerini kullandı.

  Sabık Milletvekili Galip Galip de 29 Ocak olaylarının Batı Trakya Türklerine karşı yapılan baskıların sonucu olarak ortaya çıktığını belirterek, 29 Ocak yürüyüşünde kadın katılımcıların çokluğuna vurgu yaptı.

  Batı Trakya Türk kadınlarının bütün sokakları doldurduğunu söyleyen Galip, 29 Ocaklardaki direniş ruhunun unutulmaması gerektiğini ifade etti.

  Batı Trakya Türklerinin o dönem eğitim alanında yaşadığı sorunlara da değinen Galip, "Mücadelemize bugün de devam ediyoruz. İnşallah o zor günleri bir daha yaşamayız." dedi.

  Hülya Emin ise 29 Ocakların Batı Trakya Türkleri için iki önemli dönüm noktası olduğunu söyleyerek, genç nüfusun, 29 Ocaklarda neler yaşandığı konusunda bilgilendirilmesi gerektiğini belirtti.

  Burak Adil de 29 Ocakların azınlık tarihinin en büyük hak arama mücadelesi olduğunu belirterek, "29 Ocaklar, bir dik duruşun bir kahramanlığın öyküsü. Tarihe altın harflerle yazılmış haksızlıklara karşı mücadelenin günüdür." diye konuştu.

  Müftü Trampa, 29 Ocaklar sayesinde bu günlere gelindiğini belirterek, o günlerin, gençlere aktarılması gerektiğine vurgu yaptı.

  Etkinlik Mümin Ali ve arkadaşlarının konseriyle sona erdi.

  Etkinliğe; T.C. Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal, İskeçe milletvekili Hüseyin Zeybek, Kozlukebir Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet, Mustafçova Belediye Başkanı Rıdvan Deli Hüseyin, Eyalet Başkan Yardımcısı Ahmet İbram, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Aydın Ahmet, Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Sedat Hasan, Encümenler Birliği Başkanı Ahmet Kara, DEB Partisi G. Başkanı Çiğdem Asafoğlu, İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa, BAKEŞ Başkanı Hüseyin Bostancı, Batı Trakya Azınlığı Yüksek tahsilliler Derneği Başkanı Hüseyin Baltacı, Batı Trakya Camileri Din Görevlilileri Derneği Başkanı Sadık Sadık, Kozlukebir Belediyesi Muhalefet Lideri Erdem Hüseyin’in yanı sıra diğer soydaşlar katıldı.

  Please publish modules in offcanvas position.