“Anavatanımızın cumhurbaşkanına yapılan küfürlü hakareti şiddet ve nefretle kınıyoruz!”

  “Anavatanımızın cumhurbaşkanına yapılan küfürlü hakareti şiddet ve nefretle kınıyoruz!”

  Avrupa Batı Trakya Türkleri Federasyonu Başkanı Halit Habipoğlu, ulusal “Dimokratia” gazetesi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alan başlıkla ilgili olarak yazılı bir açıklama yayımladı.

  ABTTF’den yapılan açıklama şöyle:

  ABTTF Başkanı: “Ülkemizin yetkili makamlarına Batı Trakya Türk toplumunu hedef alan ve son dönemde iyice artan nefret söylemine karşı aynı hassasiyeti göstererek, nefret söyleminin önlenmesine yönelik gerekli adımları ivedilikle atması çağrısında bulunuyoruz.”

  Ülkemiz Yunanistan genelinde yayımlanan ulusal “Dimokratia” gazetesi, 18 Eylül 2020 Cuma günkü baş sayfasında anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik ağır hakaret içeren skandal bir manşet kullandı. Ülkemizde aşırı sağcı ve Türkiye karşıtı yayınlarıyla bilinen gazetenin baş sayfasındaki çirkin manşetin Türkçe dilinde olması dikkat çekti.

  Ülkemiz Dışişleri Bakanlığı aynı gün yaptığı yazılı açıklamada “Dimokratia” gazetesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alan küfürlü manşetini kınadı. İfade ve basın özgürlüğünün çoğunlukla yabancı liderler olmak üzere herhangi bir kişinin kişiliğine yönelik hakaretlerden kaçınma yükümlülüğünü ortadan kaldırmadığının belirtildiği açıklamada, küfrün ülkenin siyasi kültürüyle bağdaşmadığı ve her zaman kınandığı ifade edildi.

  Konuya ilişkin olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ülkemiz Yunanistan’ın ulusal gazetelerinden biri tarafından yapılan bu çirkin hakareti şiddetle kınıyoruz. İfade ve basın özgürlüğü hiçbir siyasi lidere, makama ya da kişiye açıkça küfredilmesi serbestisi vermez. Bu her şeyden önce gazetecilik prensiplerine aykırıdır. Bu nedenle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üstelik Türkçe’de ağır küfür ve hakaret anlamına gelen bir manşetle hedef gösterilmesini kabul etmek mümkün değildir. Ülkemizin Dışişleri Bakanlığı da olması gerektiği üzere söz konusu gazetenin bu skandal manşetini yaptığı yazılı açıklama ile kınamıştır. Benzer şekilde ülkemizin yetkili makamlarına Batı Trakya Türk toplumunu hedef alan ve son dönemde iyice artan nefret söylemine karşı aynı hassasiyeti göstererek, nefret söyleminin önlenmesine yönelik gerekli adımları ivedilikle atması çağrısında bulunuyoruz.” açıklamasında bulundu.

  Please publish modules in offcanvas position.