Milletvekili Hüseyin Zeybek tütün üreticilerinin uğradığı zararları sordu

  Milletvekili Hüseyin Zeybek tütün üreticilerinin uğradığı zararları sordu

  İskeçe SİRİZA Milletvekili Hüseyin Zeybek kötü hava koşulları nedeni ile Batı Trakya’daki tütün üreticilerinin uğradığı zararlar hakkında Tarım Bakanı’na soru sordu.

  Batı Trakya’da yaz aylarında yaşanan kötü hava koşullarının tütün üreticilerinin üretimlerinin azalmasına neden olduğunu belirten Hüseyin Zeybek’in Tarım Bakanı’na sunduğu soru önergesinde şu ifadelere yer verildi:

  “Batı Trakya’da yaz aylarında yaşanan kötü hava koşulları tütün üreticilerinin üretimlerinin azalmasına neden olmuştur. 2018 yılında da buna benzer durum yaşanmış olup ürünleri zarar gören üreticilerin ELGA tarafından ve ek olarak ‘DEMİNİMİS’ programı ile zararları karşılanmıştır.

  Ne yazıktır ki bu yıl da tütün üretimi kötü hava koşulları ile başladı. Üretim süresi boyunca beklenenin dışında yağan yağmur ve esen rüzgar tütünün bir yandan hızlı bir şekilde büyümesine neden olurken bir yandan da yanmasına neden olmuştur. ELGA, İskeçe Batı Trakya tütün kooperatifi temsilcileri tarafından bilgilendirilmiştir. Buna rağmen ELGA hasar bildirim çağrısı yapmamıştır. Sonuç olarak üreticilerin zarar görmüş mahsullerinin tazmini mümkün olmayacaktır.

  Göz önünde bulundurulması gereken etkenler arasında ilk olarak yaşanan iklim değişikliklerinin yaşamımızın her alanını olumsuz olarak etkilemeye başlaması, AB’nin sigara karşıtı kampanyaları ve bu duruma sert tutumu ile üreticileri ek yardımlarla desteklememesi halkımızı yurt dışına göç etmeye mecbur edip üretimde alternatif alanlar aramaya mecbur etmiştir.

  Sayın Tarım Bakanı tarafından yanıtlamasını beklediğimiz sorular şunlardır:

  Batı Trakya’daki tütün üreticilerinin ürünlerinde meydana gelen hasarları karşılamak adına ne gibi girişimlerde buluncaksınız?

  Bu yıl da geçen yıl olduğu gibi, Siriza hükümetinin Deminimis programı ile destek verdiği üreticilere siz de bu veya buna benzer programlarla destek olmayı düşünüyor musunuz?

  Bölgemizde bulunan ve dünyanın en kaliteli aromatik tütün tipi olan basma tütününün korunması ve üretiminin devamı için aktif bir projeniz var mı?"

  Please publish modules in offcanvas position.