MÜFTÜLÜKLERİMİZİN ÖZERK YAPISININ ORTADAN KALDIRILMASI KABUL EDİLEMEZ

  MÜFTÜLÜKLERİMİZİN ÖZERK YAPISININ ORTADAN KALDIRILMASI KABUL EDİLEMEZ

  Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın yıllarca çözüm bekleyen sorunlarından biri olan Müftülük Sorunu’nda uluslararası anlaşmalara saygı ve azınlığımızın haklı talep ve beklentilerine cevap verecek bir çözüm beklediğimizi ifade etmek isteriz.

  Geçtiğimiz günlerde Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ve kamuoyuna açıklanan Müftülüklerle ilgili Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin bu soruna çözüm getirmekten çok uzak olduğu açıktır. Müftülük gibi azınlık toplumu açısından son derece önemli olan, din ve ibadet özgürlüğünün en hayati kurumu olan bu kurumun devlet tarafından tahakküm altına alınması kesinlikle kabul edilemez. Batı Trakya Türk Azınlığı olarak, devlet kurumlarının denetimine karşı çıkmadığımızı belirtir ancak bu denetim mekanizmasının çok daha ileriye taşınarak, devletin tahakkümüne, baskısına dönüşmesine tahammül etmeyeceğimizi ifade etmek isteriz.

  İskeçe Türk Birliği olarak, geçtiğimiz günlerde açıklanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin Batı Trakya’da 33 yıldır devam eden Müftülük Sorunu’na çözüm getirmekten çok uzak olduğunu vurgularız. Devlet yetkililerinden beklentimiz ve talebimiz, azınlığın talep ve beklentilere cevap verebilecek, uluslararası anlaşmalara uygun bir düzenlemenin hayata geçirilmesidir. Bu amaçla; açıklanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin yeniden gözden geçirilerek revize edilmesi, azınlığın kabul edeceği ve demokratik taleplerimize cevap verecek nitelikte bir düzenlemenin hazırlanmasıdır. Batı Trakya Türk Azınlığı’nın iradesini yok sayan girişim ve çözüm önerilerinin yaşanan sorunu sona erdirmeyeceği realitesinin yetkililer tarafından idrak edilmesinin en büyük arzumuz olduğunu ifade eder, gerekli hassasiyetin gösterileceğine inanmak istediğimizi vurgulamak isteriz.

  İskeçe Türk Birliği

  Please publish modules in offcanvas position.